Dawno dawno temu zaczęliśmy wspomagać naukę angielskiego słuchaniem ulubionej stacji radiowej naszego wspólnie ukochanego Jeremy'ego Clarksona. Radio 2 - bo o nim mowa - to sporo ciekawej gadaniny i mix muzyczny gatunków gdzieś ze środka popu i rocka, w sam raz do słuchania przy okazji wykonywania innych, średnio absorbujących czynności. Początki były ciężkie, rozumiałam (mimo wcześniejszego przeświadczenia o całkiem niezłej znajomości angielskiego) co któreś słowo, reszta była zlepkiem potoczystym acz mało dla mnie zrozumiałym. Po pewnym czasie słuchanie stało się bardziej wciągające, słowa z potoku niezrozumiałych zbitków stały się bardziej klarowne i zaczęłam słuchać bardziej dla treści nawet, niż samego treningu językowego. Radio 2 jest instytucją niezwykle żywą, słuchacze aktywnie biorą udział w audycjach - ślą maile, smsy, wreszcie - dzwonią i w efekcie bardzo przyjemnie się tego słucha.
Dla zainteresowanych: www.bbc.co.uk/radio2/.
Szybko okazało się, że nauka idzie jeszcze szybciej, gdy do dźwięku dodamy obraz. I tak staliśmy się uzależnieni od dokumentów brytyjskiej stacji. Strona www.bbc.co.uk/iplayer/ daje niejakie pojęcie, czego można się spodziewać, poszczególnych tytułów można szukać między innymi na google video i youtube.
Poza czystą rozrywką (Top Gear, genialne czasem stand-upy) warto obejrzeć dokumenty traktujące o praktycznie każdym aspekcie życia jednostki i społeczeństwa (świetny Louis Theroux). Nie raz popadłam w zachwyt, jak skromnymi środkami ale staranną formą i bogatą treścią można tłumaczyć bardzo skomplikowane zagadnienia tak, że stają się ciekawe, wciągające i zrozumiałe dla szarego zjadacza chleba.
poniedziałek, 30 listopada 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz